DNS چیست؟

DNS چیست؟

همه ی ما سایت ها را با نام دامنه شون می شناسیم مثلا www.krook.ir، درحالی که در سطح های پایین اثری از دامنه نیست و توسط نشانی های آدرس IP که سرویس وبسایت فراهم می کند برای برقراری کلیه اتباطات استفاده می شوند. تبدیل عبارات قابل فهم دامنه به آدرس IP شان کار DNS می باشد.

DNS را می توان به سامانه دانشگاهی شباهت داد که برای هر نام دانشجو یک کد دانشجویی منحصربه فرد نسبت می دهد در حقیقت نام دانشجو را با کد دانشجویی تطبیق می کند البته تعدادشان خیلی زیاد است.

DNS چیست؟

DNS به معنای سامانه نام دامنه است که برگفته و مخفف ” Domain Name System ” می باشد. این سیتسم متشکل از یک دیتابیس خیلی بزرگ که توزیع شده است و کارش تطبیق آدرس دامنه های مدنظر با آدرس IP مختص آنها را دارد.

چرا آدرس دامنه ها را به آدرس IP مربوطه تبدیل می کنیم؟

اگر دو طرف بخواهند باهم ارتباط داشته باشند به آدرس IP شان نیاز دارند البته IP ها به پروتکل TCP/IP منتقل می شوند زیرا وظیفه این پروتکل است که ارتباط را برقرار کند.

در حقیقت وقتی به سایتی می روید به آدرس IP سروری آن متصل می شوید.

حفظ کردن دامنه بهتر است یا آی پی؟

بدون شک دامنه چون حفظ و نگهداری آن نسبت به IP آسان تر می باشد. خب حال می پرسید DNS به چه دردی می خورد؟شما توسط وارد کردن دامنه سایت مرورگر شما را به DNS مورد نظر متصل می کند که این کارها در پس صحنه مرورگر انجام می شود که بازدید کننده و یا کاربر سایت آن را نمی بیند.

نحوه کارکرد DNS

برای اتصال و دیدن یک سایت باید به آدرس IP آن وصل شوید در نتیجه فقط با نام دامنه متصل شدن به سایت امکان پذیر نمی باشد. درکل می توان گفت همه اتصالات و روابط در اینترنت توسط آی پی صورت می پذیرد.

بعضی از نرم افزار ها هم با دریافت نام دامنه سایت آن را مورد تحلیل قرار می دهند که اغلب این کار توسط تحلیلگرهای نام صورت می گیرند که آنها را به سرور های DNS پیش فرض شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی ( ISP ) ارسال میکنند. ( در مقالات بعدی درباره این شرکت ها نوشته خواهند شد. )

البته حال با ارسال اطلاعات به سرور ممکن است که در آن سرور آدرس IP آن دامنه مورد نظرتان وجود داشته باشد که آدرس را به کاربر مدنظر ارسال خواهد کرد.

در غیر اینصورت اگر آدرس IP خاص باشد و در سرور موجود نباشد، برای به دست آوردن آدرس IP از سرور دیگری کمک گرفته می شود تا آدرس پیدا شود. حال معنی واقعی توزیع کننده بودن DNS ها اثبات شد. در این حال نیز اطلاعات آدرس IP را به کاربر بر می گرداند.

در صورتی هم که کلا آدرس IP مورد نظر پیدا نشد پیامی حاوی آی پی مورد نظر ثبت نشده به کاربر ارسال می شود.

با برگرداندن آدرس IP دیگر می توان به آی پی ها متصل شد و از سایت بازدید کرد که در حین تبادل اطلاعات آی پی سرور آی پی کاربر نیز منتقل می شود تا مسیر بازگشت مهیا شود.

DNS چیست؟
DNS چیست؟

عکس بالا متشکل از سیستم شما و وب سرور و سیستم DNS شرکتی ISP است که برای برگرداندن آدرس IP سایت گوگل می باشد.

یک مثال برای تفهیم بیشتر

اگر شما بخواهید به سایت www.krook.ir متصل شوید و آدرس IP های مورد نظر را مرورگر نتواند بشناسد شما به سرور DNS که اغلب شرکتی (ISP) هست متصل می شوید تا آدرس IP مورد نیازتان را به دست بیاورید.

سرور بررسی می کند و اگر آدرسی برای دامنه مورد نظر وجود داشته باشد برمیگرداند اگر هم نباشد از سرور دیگر کمک گرفته و اطلاعات را به مرورگر ارسال می کند.

مرورگر برای اینکه کاربر برای دفعه بعدی دیگر نیازی به دریافت آدرس IP دامنه نداشته باشد آن را ذخیره می کند که در بازدید های بعدی دیگر نیازی به سرور DNS نباشد.

منتظر آموزش تغییر DNS در ویندوز باشید 🙂

منبع: کروک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *