راز چگونگی ویرایش خاطرات

مطالعات جدید دانشمندان بر روی علوم اعصاب به نتیجه رسیده اند که احتمالا بتوان خاطره ناخوشایند روحی را برطرف و یا کاملا پاک کنند.

مدت های طولانی است که دستیابی به خاطرات در فیلم ها به عنوان یک رویا نمایش داده میشود و روایت های تخیلی زیادی موجود هستند که از ایجاد تغییر در حافظه انسان برگرفته شده اند.

طبق مطالعات جدید دانشمندان دسترسی به مفهموم علمی تخیلی شدنی میباشد.این مطالعات بر روی بیمارانی که دارای یک صحنه ی دبخراش و دردناک میباشد صورت گرفت که عملکرد خوبی داشت.حال مسئله این است که چگونه به اطلاعات دسترسی داشته باشیم و چگونه تغییر دهیم؟!

از بین بردن خاطره توسط دارو

دارویی به نام “پروپوفول” وجود دارد که بر حافظه تاثیر گذاشته و تضادی در حافظه کوتاه مدت ایجاد می کند.آزمایشاتی بر روی این دارو انجام شد که به این نتیجه رسیدند که این دارو نوعی از یاد رفتگی یا فراموشی را ایجاد میکند.باید بررسی کرد که آیا میتوان خاطرات را پاک کرد یا خیر؟

مغز خاطرات را خود بعد از فراموشی مجدد یادآوری میکند و به کارهای انجام شده در مکانی که آن خاطرات قرار دارند بسیار وسواس است.پس میتوان گفت که اگر پروپوفول در زمان درست استفاده شود امکان تغییر یا حذف کامل خاطرات وجود دارد.

دانشمندان بر روی تعداد انسان سالم آزمایشی انجام دادند که در وحله اوب به آنها مطالب عاطفی از نوع منفی را ارائه دادند بعد از یک هفته خاطراتی که از این وقایع ثبت شده بود را بررسی کردند حال این خاطرات دوباره یادآوری شدند که داروی پروپوفول را استفاده کردند.

افراد را به دو دسته جدا از هم تقسیم کردند که دسته اول کسانی بودند که از آنها خواسته شود وقتی بیدار شدند مطالب قبلی را یادآور شوند و از دسته دوم هم بعد از 1 روز این سوال را مطرح کردند.

دسته اول تمامی وقایع و اتفاقات را کامل یادآور شدند و یادشان مانده بود اما دسته دوم خاطرات را با تغییراتی بیان کردند البته مطالب بطور کل حذف نشده بودند ولی تغییراتی در قسمت های منفی خاطرات ایجاد شده بودند پس میتوان تغییراتی در قسمت منفی خاطرات بااین دارو اعمال کرد.

پر و بال دادن یا محو کردن خاطره منفی

در مجله current biology تحقیقاتی انجام شد که چکونه میتوان خاطره منفی را تغییر داد.البته باید فهمید کدام بخش مغز میتوان خاطرات منفی و مثبت را در خود جای دهد؟!

تحقیقاتی که به تازگی در دانشگاه بوستون و بریانا چن در دانشگاه کلمبیا با راهنمایی استیو رامیرز انجام شد که پیوست آزمایش چگئنگی ایجاد تغییرات خاطرات مثبت و منفی در سلول های هیپوکامپ موش بود انجام شد .

نتایج تحقیقات جدا بودن تاثیر عاطفی بخش بالا و پایین هیپوکامپ را اثبات میکرد.که با برانگیخته ساخت خاطرات منفی بخش پایینی هیپوکامپ قوی تر میشود و بالعکس.

مغز انسان و مغر موش باهم فرق دارند ولی در کل این نتایج چراغ راه این کار بود.در این باره رامیرز میگوید:

ما از آنچه در موش‌ها یاد می‌گیریم، برای پیش‌بینی نحوه‌ی عملکرد حافظه‌ی انسان استفاده می‌کنیم. اگر ما بتوانیم یک خیابان دو طرفه برای مقایسه‌ی نحوه‌ی عملکرد حافظه در موش و انسان ایجاد کنیم، آن زمان می‌توانیم سؤال‌های خاصی را درمورد اینکه چگونه و چرا خاطرات می‌توانند اثرات مثبت یا منفی روی سلامت روان داشته باشند، مطرح کنیم.

اگر بتوان این نتایج را به زبانی که مغز انسان از آن اطاعت کند تبدیل کرد ، بخش پایینی هیپوکامپ احتمالا بخش ذخیره خاطرات منفی و باعث اضطراب باشد و با کنترل این بخش بتوان خاطرات و استرس ها را از خود دور کرد.

در این باره رامیرز میگوید:

حوزه‌ی دستکاری حافظه هنوز جوان است… این موضوع مانند داستان‌های علمی‌تخیلی به نظر می‌رسد اما مطالعه‌ی حاضر، نمایشی پنهانی از توانایی بالقوه ما برای تقویت یا سرکوب مصنوعی خاطرات است.

البته طی چند سال اخیر تحقیقات هم بر روی تزریق و کاشت خاطرات بد در مغر موش ها صورت گرفته شده است.

این نتایج ما را به نتیجه میرساند که در ایندهاحتمالا خاطراتی را که نمی خواهیم بتوانیم حذف کنیم و یا تاثرشان را کم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *